ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ୱାଧୀନତା ସମର ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରିଥିଲେ

img

ବ୍ରିଟିଶ ନିଷ୍ଟ ଘୋଖଲେଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଆଣି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ତିଲକଙ୍କର “ସ୍ୱାଧୀନତା ଆମର ଜନ୍ମ ଅଧିକାର” ରାଜନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଚମ୍ପରାନରେ, ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ, ଭିକେରୋଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଣାମ କରିବାର ଚିତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ, ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସଂଗ୍ରହକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ସହମତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଦାବି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହେବ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଗାନ୍ଧୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ନେତା ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସୃଷ୍ଟି କରି କାରାଗାରରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧୀ ମହମ୍ମଦ ଅଲି, ଶକତ ଅଲିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି।

ସୁରକ୍ଷା କମିଟିରେ ତିଲକଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆସିଥିବା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ତିଲକଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଛି। କଂଗ୍ରେସ ସମ୍ମିଳନୀରେ “ଏପରି ସଂଗ୍ରାମ କର ଯେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ସ୍ୱରାଜ ଲଢିବେ” ଏହା କହି ସେ ସମସ୍ତ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀ ତୁର୍କୀ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବେ ସ୍ୱରାଜ ଆଣିଥିଲେ, ଯାହାର ଭାରତ ସହିତ ଦୂର ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା, ଅର୍ଥାତ୍ ଖିଲାଫତ ଆନ୍ଦୋଳନ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଦେଶକୁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ କରିନାହାଁନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ସନ୍ଦେହ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଫେବୃଆରୀ 1922 ରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ବିଫଳତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏକ ସମ୍ପାଦକୀୟ ପଠାଇ ମହମ୍ମଦ ଅଲି ସକତ ଅଲିଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 1922 ରେ ତିଲକ ପରି 6 ବର୍ଷ ପାଇଁ ବର୍ମାଙ୍କ ମଣ୍ଡଳ ଜେଲରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ପୁଣାର ଶାହାନଶାଇ ଜେଲରେ ପଠାଇଥିଲେ। ତା’ପରେ 6 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଛାଡିଦେଲେ | 1929 ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସର କଲିକତା ଅଧିବେଶନରେ ସୁଭାଷ ବାବୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱରାଜ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ସୁଭାଷ ବାବୁଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭୋଟ୍ ମିଳିଲା | ଚାଟୁର ଗାନ୍ଧୀ ବୁ understood ିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଭାଷ ଲାହୋର ଅଧିବେଶନରେ ପୂର୍ଣ୍ଣା ସ୍ୱରାଜଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବେ। ସେ ଏଥର ପାସ୍ କରିବେ | ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱରାଜ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ପାସ୍ କଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଗାନ୍ଧୀ ପୁରାଣ ସ୍ୱରାଜଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ଣ୍ଣା ସ୍ୱରାଜଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧରେ ନୁହେଁ, ସେ ଲୁଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହାର ପୂର୍ଣ୍ଣା ସ୍ୱରାଜଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ସହିତ କ connection ଣସି ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା | ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱରାଜ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲା। ଯଦି ଏକ ନୀତିନିୟମ ଲୁଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଉପାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ, ଯଦି ପୂର୍ଣ୍ଣା ସ୍ୱରାଜଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅନୁଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତା। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। 3000 କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଭାଷ ବାବୁ 1560 ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ 205 ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ସେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପଟ୍ଟାବୀ ସୀତାରାମାୟାଙ୍କୁ 1385 ଭୋଟ୍ ପାଇବାରେ 205 ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ସୁଭାଷ ବାବୁଙ୍କୁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ ଗାନ୍ଧୀ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲେ। ଯଦି ପୁରାତନ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବ meeting ଠକ ଡକାଯାଇଥାନ୍ତା, କୋରମ୍ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ପରି ସୁଭାଷ ବାବୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ସୁଭାଷ ବାବୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦ ଛାଡିବା ମାତ୍ରେ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟିରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଯାହା ଅଗଷ୍ଟ 6 ରେ କଂଗ୍ରେସ କାରିନୀଙ୍କ ଦ୍ approved ାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା। । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚିତ ସଭାପତି ଏହି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର 3000 ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 58 ପ୍ରତିଶତ କଂଗ୍ରେସକୁ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମେସିନରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧୀ ଏହା ଘଟିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ସ୍ପିନ୍ ଚକ ତିଆରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ବହୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପାଇଥିଲେ। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ପ୍ରଚାରିତ ହୋଇଛି | ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚାରଖା ଆନ୍ଦୋଳନ ଶତପ୍ରତିଶତ ଅସଫଳ ଆନ୍ଦୋଳନ ଥିଲା। ଭାରତରେ 7 ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ଅଛି | 1920 ରୁ 1936 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଚାରଖା କେବଳ 5000 ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା, ଅର୍ଥାତ୍ 1 ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍। 1980 ମସିହାରେ, ଚାର୍କା 15000 ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଯଥା 2.1 ପ୍ରତିଶତ | ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଫଳ ଚାରଖା ଆନ୍ଦୋଳନ | ଗାନ୍ଧୀ ବିଦେଶୀ ପୋଷାକର ହୋଲି ଜାଳିଥିଲେ। ବୀରଭାର୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଲୋକମଣିଆ ତିଲକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭୀର ସାବାର୍କ ପ୍ରଥମେ ଭାରତର ପୁନାରେ ବିଦେଶୀ କପଡ଼ାର ହୋଲି ଜାଳିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ସାବାର୍କରକୁ କପି କରିଥିଲେ | ଗାନ୍ଧୀ ଶ୍ୱେତାମ୍ବର ଜ ain ନ ଭିକ୍ଷୁଙ୍କ ରୂପ ନେଇ ଅହିଂସା ବିଷୟରେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ମହାବୀରଙ୍କ ଅହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ଆକାଶରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ମହାବୀରଙ୍କ ଅହିଂସା କେବଳ ମଣିଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ କୀଟମାନଙ୍କ ହିଂସା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ | ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅହିଂସା କେବଳ ବିପ୍ଳବୀଙ୍କ ହାତରେ ଇଂରାଜୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସୀମିତ ଥିଲା। ଯଦି ଅବଦୁଲ ରସିଦ ସ୍ ami ାମୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାନନ୍ଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଧାରା ହିଂସା ନୁହେଁ। ହତ୍ୟା ମାମଲା ନୁହେଁ। ଅବଦୁଲ ରସିଦ ମୋର ଭାଇ। ଜାନୁଆରୀ 1962 ରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଖସିଗଲା | ମାର୍ଚ୍ଚ 6 ରେ ଜାପାନ ରେଙ୍ଗୁନକୁ କାବୁ କରିଥିଲା ​​| ସାଭାର୍କର ଅନ୍ୟ ଏକ ବ revolutionary ପ୍ଳବିକ ସହଯୋଗୀ ରସ ବିହାରୀ ବୋଷ 15 ଜୁନ୍ 1962 ମସିହାରେ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ରେ ଜାପାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ “ଭାରତୀୟ ସ୍ Independ ାଧୀନ ସଙ୍ଗଠନ” ପରିଷଦର ଏକ ବ meeting ଠକ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଜାପାନ ସହାୟତାରେ ଭାରତର ସ୍ independence ାଧୀନତା ହାସଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଗତକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାନ୍ଧୀ ଯାହା କହୁଥିଲେ, ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ବିରୋଧରେ କ movement ଣସି ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଯିବ ନାହିଁ। ସେହି ଗାନ୍ଧୀ ହଠାତ୍ ଅଗଷ୍ଟ 4 ରେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, “ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଭାରତ ଛାଡିଦିଅ କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ତୁମର ସ army ନ୍ୟ ରଖ”। ବ୍ରିଟିଶମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ army ନ୍ୟବାହିନୀ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହାର ଅର୍ଥ ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତୁ | ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ କଂଗ୍ରେସର 58 ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ସୁଭାଷଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଥିଲେ। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ବାହାନା କରି ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଆଗାକାନ ପ୍ରାସାଦରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କାରାଗାରକୁ ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୁଭାଷଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ କାରାଗାରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ଯେହେତୁ ସୁଭାଷ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିନଥିଲେ।

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar